W odpowiedzi na interpelację nr 10303 Pana Posła Adama Korola z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele, uprzejmie wyjaśniam, że projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk sejmowy nr 870) jest projektem obywatelskim, a nie jest projektem rządowym.
Projekt ten został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, zatem dalsze prace parlamentarne powinny, w mojej ocenie, koncentrować się nad jasnym określeniem zakresu przedmiotowego i podmiotowego projektu, dążeniem do zapewnienia spójności systemu prawnego, w tym zwłaszcza proponowanych rozwiązań z już obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy regulującymi kwestie pracy pracowników (nie tylko w placówkach handlowych) w niedziele i święta, uczytelnieniem projektowanych przepisów, a także nad wypracowaniem regulacji znoszących ewentualne negatywne skutki zmian w organizacji procesu pracy w placówkach handlowych, jakie mogą ponieść pracownicy.
Powyższy projekt ustawy wprowadza zakaz handlu w placówkach handlowych w niedziele, w wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę, zakaz wykonywania innych czynności sprzedażowych w podmiotach świadczących usługi na rzecz handlu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, a także reguluje liczne odstępstwa od tych zakazów.
Należy zauważyć, że kwestia ograniczenia handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem, wymagającym podjęcia szerokiej dyskusji uwzględniającej konieczność pogodzenia argumentów natury ekonomicznej wskazujących na konieczność respektowania zasady swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej z opiniami podkreślającymi kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy.
Warto podkreślić, że projekt ustawy znacznie wykracza poza powszechne rozumienie zjawiska handlu w niedziele, które w odbiorze społecznym kojarzone jest przede wszystkim z wykonywaniem pracy w dużych placówkach handlowych przez osoby mające status pracownika. Obejmuje on bowiem swoim zakresem nie tylko czynności czysto handlowe, ale także szeroko definiowane „inne czynności sprzedażowe” i nie tylko placówki handlowe ale również szereg innych podmiotów świadczących usługi na rzecz handlu. Ponadto projekt dotyczy zarówno pracowników, jak i innych osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Równocześnie uprzejmie wyjaśniam, że z informacji przekazanych przez Ministra Rozwoju i Finansów wynika, że cyt.: „ (…) makroekonomiczne konsekwencje ograniczeń w handlu w niedziele będą zależały od ostatecznego kształtu wprowadzanej regulacji oraz tempa jej wdrażania. Gwałtowne wprowadzenie zmian, może być źródłem impulsu, który w krótkim okresie może negatywnie wpłynąć na wielkość konsumpcji i w związku z tym na PKB i zatrudnienie. Kwantyfikacja potencjalnych skutków proponowanych zmian wymaga przygotowania szczegółowych analiz branżowych, przez ekspertów z tych branż.
Ponadto, w ocenie ministerstwa finansów, nie należy szacować skutków finansowych w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu zmian wprowadzanych przedmiotową regulacją. Wielkość dochodów z podatków od towarów i usług kształtuje wielkość spożycia gospodarstw domowych, zużycia pośredniego i inwestycji podmiotów zwolnionych od podatku od towarów i usług. Nie wydaje się, aby zakaz handlu w niedziele miał wpływ na te wielkości, a co za tym idzie na wielkość dochodów z VAT. Dynamika ww. wielkości (wskaźniki makroekonomiczne) brana jest pod uwagę przy prognozowaniu dochodów z podatku od towarów i usług na kolejny rok. Zatem, nawet przy założeniu, iż proponowane zmiany wpłyną na zmianę ww. wskaźników, a przez to pośrednio na zmniejszenie dochodów z VAT, szacowanie skutków z tego tytułu oznaczałoby podwójne ujmowanie tego samego elementu (ujemnego) w prognozach dochodów z podatku od towarów i usług”.
Ponadto uprzejmie informuję, że projekt Stanowiska Rządu do omawianego wyżej obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk nr 870) został rozpatrzony przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu w dniu 9 marca br.
Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące i wyczerpujące.
źródło: http://www.sejm.gov.pl/